Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 40 of 73

Thread: Make a $16 shopping list

  1. #1

    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moons of Uranus
    TIM
    IEI
    Posts
    629
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default Make a $16 shopping list

    Say you had a $16 food budget per week (just for yourself), it's not that much, what would you buy with it?

  2. #2
    Perpetual Confusion Machine PistolShrimp's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Red Sox and Celtics and Bruins, oh my!
    TIM
    IEI-Ni 4w5 sp/sx
    Posts
    504
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    I spend $40-50 on food each week and I'm still hungry; not sure I could live on that without wasting away. Maybe a bag of rice or potatoes, eggs, a few pounds of meat (including liver for vitamins), and butter.

  3. #3
    Local Hero Saberstorm's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Isle of Man
    TIM
    Robespierre
    Posts
    2,064
    Mentioned
    56 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Is somebody posting on this thread because they are stuck with only $16 in their account?

    get a credit card!
     
    God is most glorified when we are most satisfied in Him.
    - John Piper


    Socionics -
    the16types.info

  4. #4

    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moons of Uranus
    TIM
    IEI
    Posts
    629
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    No, Saberstorm it's just a hypothetical question, for fun.

  5. #5
    Glorious Member mu4's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Mind
    Posts
    7,966
    Mentioned
    568 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    I'm assuming at $16 bucks you will be willing to eat the same food every day and that oil/salt/pepper is available.

    Mexican Style(sorry no cheese)

    Package of 30 corn tortillas (~1 buck, usually 66cents)
    $1
    1 dozen eggs
    $2
    2 lb ground beef
    $4
    2 cans of beans
    $1
    2 lb rice
    $2
    head of lettuce
    $2
    Onions
    50 cents
    Spring onions
    50 cents
    Garlic
    50 cents

    Taco seasoning/spices
    Whatever you got left

    If you could eat for like say 4 weeks, you got more options. $64 dollars a month is easier than $16 bucks a week.

    But spices would be a big part of the costs.

    Beans, rice, corn for staples

    Some sort of aromatic veggie like onion/spring onion/garlic

    Eggs

    Meat with rest of $$$

    Also for low cost you can add/switch things like
    Veggies!
    Pasta
    Tomato sauce
    Cheese instead of meat

    Unfortunately fresh veggies are imo hard to do with such a limited budget.

  6. #6
    Roro's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    TIM
    6 sp
    Posts
    999
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    I would go to the Dollar Tree, where everything is only a dollar.

    First week of the month:
    Two boxes of saltine crackers ($2 - I basically live off of these things anyways)
    Three loaves of bread ($3)
    1 jar of peanut butter ($1)
    1 jar of strawberry jelly ($1)
    1 bag of potatoes (May not have this at the Dollar Tree, but I could find it for $2-3 at a cheap grocery store)


    That would pretty much be my budget for week one, but I could make the potatoes last me almost the entire month, the jar of peanut butter would last the entire month, and the bread I could make last me all month.

    The following three weeks would be used to stock up on canned vegetables, oatmeal, apples, pasta, tomato sauce, and whatever else.


    I could definitely make $16 work somehow, it would just mean surviving off of pretty much the same thing day after day.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    TIM
    LSE
    Posts
    18,006
    Mentioned
    162 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Diam0nd View Post
    Say you had a $16 food budget per week (just for yourself), it's not that much, what would you buy with it?
    Food.

  8. #8
    Local Hero Saberstorm's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Isle of Man
    TIM
    Robespierre
    Posts
    2,064
    Mentioned
    56 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Why 16 dollars? Not 17. Not 15. No, 16 dollars. Why exactly 16 and not roughly 16?
     
    God is most glorified when we are most satisfied in Him.
    - John Piper


    Socionics -
    the16types.info

  9. #9
    aka Slacker Slacker's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    North Korea
    TIM
    IEE
    Posts
    8,819
    Mentioned
    24 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Holy crap. I think I pay more than that for a meal of groceries.
    It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so.
    -Mark Twain


    You can't wake a person who is pretending to be asleep.

  10. #10
    Creepy-pokeball

    Default

    A machete. Neighbors are free

  11. #11
    Killer of DJA's Fun fen's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    TIM
    SEE-Fi 9w1 so/sx
    Posts
    1,148
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Saberstorm View Post
    Why 16 dollars? Not 17. Not 15. No, 16 dollars. Why exactly 16 and not roughly 16?
    Because it's the 16types.
    And I would hide my face in you and you would hide your face in me, and nobody would ever see us any more.


  12. #12
    ഗന᎕ᒹ ±ᗉᚔXᙂഗ woofwoofl's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Southern Arizona
    TIM
    x s x p s p s x
    Posts
    1,908
    Mentioned
    227 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)

    Default

    $6 - 9 pound container of raw oats
    $2 - 2 pounds of dry lentils
    $8 - various fresh fruits/veggies

  13. #13
    Local Hero Saberstorm's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Isle of Man
    TIM
    Robespierre
    Posts
    2,064
    Mentioned
    56 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    There are food banks. The salvation army and many others. Sometimes you buy it at a lower price, sometimes you get it free. ( I have never used assitance...)
     
    God is most glorified when we are most satisfied in Him.
    - John Piper


    Socionics -
    the16types.info

  14. #14
    fka lungs ashlesha's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    TIM
    Fi/Te 641 sp/sx
    Posts
    12,630
    Mentioned
    635 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    quaker oats - 4
    apples - 3
    peanut butter - 4
    bread - 2
    broccoli - 3

    = 16


    lol, this thread. i was like "fun?" how the hell is budgeting for hypothetically being broke "fun?" and then i couldn't get it out of my head.

    for real though when ive been broke i just ate a lot of oatmeal and ramen noodles.

  15. #15
    redbaron's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    9,321
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    4 bananas, citrus fruit or apples (whatever's cheapest)--$5
    uncooked oats $3
    dozen eggs--$3
    pasta--$2
    cottage cheese--$3
    IEI-Fe 4w3

  16. #16
    Glorious Member mu4's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Mind
    Posts
    7,966
    Mentioned
    568 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    This thread needs more prepared dishes. Also some of these, a man would starve.

    Garlic
    Olive oil
    Pasta
    Small amount of cheese
    = pasta oli olio

    Probably under 50 cent a serving.

    Bacon, eggs, pepper, pasta = Carbonara, ~ 1 buck a serving

    2 lb Peas, 4 oz ham, garlic = ~ $3.00 for a good side dish that'll feed 6

    It's really hard to do 16 bucks a week since that's ~21 400-650 calorie meals a week for under 1 buck a meal. What I listed only has 9000 calories total without oil, which would be ~140 a meal. So total would be about 1600 calories a day. A laborer on this diet would start having malnutrition and lose considerable weight.

    I would say with 2 buck a meal, you could actually make very nutricious and good food which has some variety.

    That would be ~40 dollars a week.

  17. #17
    the flying pig Capitalist Pig's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Colorado, USA
    Posts
    5,939
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)

    Default

    A case of bottled water and the rest TV dinners.

  18. #18
    Creepy-pokeball

    Default

    You'd need the water from shitting yourself to death from eating that, lol.

  19. #19
    Let's fly now Gilly's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    TIM
    3w4 sx/so
    Posts
    24,757
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Hkkmr your prices are very low...

    Mine:
    Big bag of whole grain rice
    Cheap meat
    Bottle of multivitamins

    Could probably make it a month on $20 this way. Veggies can be substituted for multivitamins if we decrease quantities of rice and meat, and don't have too big of stomachs.
    But, for a certainty, back then,
    We loved so many, yet hated so much,
    We hurt others and were hurt ourselves...

    Yet even then, we ran like the wind,
    Whilst our laughter echoed,
    Under cerulean skies...

  20. #20
    Glorious Member mu4's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Mind
    Posts
    7,966
    Mentioned
    568 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Gilly View Post
    Hkkmr your prices are very low...

    Mine:
    Big bag of whole grain rice
    Cheap meat
    Bottle of multivitamins

    Could probably make it a month on $20 this way. Veggies can be substituted for multivitamins if we decrease quantities of rice and meat, and don't have too big of stomachs.
    Prices I gave are average to high at the mexican/asian/ethnic store.

  21. #21
    Let's fly now Gilly's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    TIM
    3w4 sx/so
    Posts
    24,757
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Hm. I guess you live in the south. Much more expensive here up north...
    But, for a certainty, back then,
    We loved so many, yet hated so much,
    We hurt others and were hurt ourselves...

    Yet even then, we ran like the wind,
    Whilst our laughter echoed,
    Under cerulean skies...

  22. #22
    Glorious Member mu4's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Mind
    Posts
    7,966
    Mentioned
    568 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    I can imagine, last time I was in NY then grocery prices were pretty crazy.

  23. #23
    Let's fly now Gilly's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    TIM
    3w4 sx/so
    Posts
    24,757
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Yeah I think it would be easily twice that here.
    But, for a certainty, back then,
    We loved so many, yet hated so much,
    We hurt others and were hurt ourselves...

    Yet even then, we ran like the wind,
    Whilst our laughter echoed,
    Under cerulean skies...

  24. #24
    Snomunegot munenori2's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Kansas
    TIM
    Introvert sp/sx
    Posts
    7,739
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Saberstorm View Post
    Why 16 dollars? Not 17. Not 15. No, 16 dollars. Why exactly 16 and not roughly 16?
    $1 for every type of course.
    Moonlight will fall
    Winter will end
    Harvest will come
    Your heart will mend

  25. #25
    Snomunegot munenori2's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Kansas
    TIM
    Introvert sp/sx
    Posts
    7,739
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    9 6-packs of ramen noodles, variety
    1 knife to slit my wrists

    Seriously, though I've lived on a budget like that and the below is pretty much what I did. It really made me appreciate meals, since the only time I ate anything else was when my mom had the family over for dinner or my brother wanted to do lunch somewhere (he'd always pay). It brings a certain sort of perspective to food, learning to savor the simple flavors, the substance of sustenance.

    $2 bread
    $3 deli meat
    $3 deli cheese
    $2 5lbs potatoes
    $3 gallon milk
    $2 cereal

    Maybe the only thing else I'd add is that I probably overall spent more than that on long lasting stuff, like bulk rice or peanut butter or tuna.
    Moonlight will fall
    Winter will end
    Harvest will come
    Your heart will mend

  26. #26
    escaping anndelise's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    WA
    TIM
    IEE 649 sx/sp cp
    Posts
    6,338
    Mentioned
    210 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    $16/week

    Each week I would choose one from each category, and buy in bulk. There are 4 categories to purchase from, which averages to ~$4/category. But some items will cost significantly less (eg butter) for a little over a week's worth. Which items I choose each week would depend on what kind of bargains I can find. If possible, I would try to save at least some items for storage, for better tastier meal options in time.

    $ Starch (brown rice, oatmeal, frozen corn, root crops, other grains, or yams/potatoes)
    $ Protein (lentils/beans, canned tuna, 1lb meat, quality peanut butter, or 1dozen eggs)
    $ Fat (butter, olive oil, flax seeds)
    $ Sweetener (honey, fruit, dried fruit) and/or $ Seasoning (too expensive for most, but salt a must, and something spicy eg black pepper, chili seeds; also ask gardening neighbor for seasoning seeds/plants)

    Produce (Ask a gardening neighbor for a few gardening seeds (kale/spinach, zucchini, beets/carrots, and whatever else s/he's willing to offer; or maybe make a trade for doing garden work in exchange for fresh produce; start an ingarden worm farm for composting garden waste and feeding garden plants); and/or check a book out from library on finding wild edibles)


    I'd probably eat one meal a day, and probably at lunch time. This way, by evening is when I'd feel hungry again, but can go to bed. Waking up and getting started on day takes up time and distracts mind until between 11am-1pm. Eat full satisfying meal. Return to day.


    Edited to add: I would avoid pastas and other refined foods due to their lack of nutrient density as well as their increase in blood sugars leading to sudden drops in blood sugars, leading to intense hunger signals.

    I allow a tiny amount of sweetener each day to help give a sense of satiety at the end of the one meal. This helps feel satisfied with the meal, even hours later.

    Edited again to add: if I had the full $64 for four weeks, i would still buy in terms of the categories, but could get a variety for each category, and thus be able to make a more varied meal selection than the once a week purchasing initially allows.
    Last edited by anndelise; 04-03-2012 at 06:10 AM.
    IEE 649 sx/sp cp

  27. #27
    Haikus Beautiful sky's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    EII land
    TIM
    EII INFj
    Posts
    22,740
    Mentioned
    531 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Jadae View Post
    A machete. Neighbors are free
    ROFL

    On the topic:
    Go to the dollar store, you can get food for cheap there with your budget.

  28. #28
    Decadent Charlatan Aquagraph's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Continental Vinnland
    TIM
    OmniPoLR
    Posts
    3,967
    Mentioned
    126 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Can I add food I get for free? If so, I don't need to use all of the 16$.
    “I tell you, freedom and human rights in America are doomed. The U.S. government will lead the American people in — and the West in general — into an unbearable hell and a choking life. - Osama bin Laden

  29. #29
    Snomunegot munenori2's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Kansas
    TIM
    Introvert sp/sx
    Posts
    7,739
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    well, that's for alcohol and smokes then, isn't it? The joys of being under budget!
    Moonlight will fall
    Winter will end
    Harvest will come
    Your heart will mend

  30. #30
    silke's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    TIM
    Ni-IEI sx/sp
    Posts
    3,816
    Mentioned
    318 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

    Default

    a crossbow and some arrows, then head to where there is significant population of wild rabbits, which are common around where I live, and hunt myself an unlimited supply of food

  31. #31
    Decadent Charlatan Aquagraph's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Continental Vinnland
    TIM
    OmniPoLR
    Posts
    3,967
    Mentioned
    126 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by munenori2 View Post
    well, that's for alcohol and smokes then, isn't it? The joys of being under budget!
    I don't know whether you were joking or not, but yeah, those too. Local, legal and illegal, drugs are expensive and the latter are usually poor quality too. Rolling your own cigarettes is about 45% cheaper. And it's kind of a a social sign. 90% of those people are either drunks, poor people or weed smokers. With poorer people it is more likely to be many of them. I just find those kind of people more suitable company for myself. It's my/our sort of hipster, and it also covers not using a rolling machine. Using one brings eat's up street cred.

    Food is very easy to acquire if you are liked, socially natural and a dashing rogue drunk in a jovial company. At best.
    That's how I feel but lately I've been hearing it's because I'm easy to approach to. Anyways, my illusion is better.

    I'm also very inventive of acquiring food in some morally questionable ways. Most of these include getting fresh food about to be disposed off.

    I'm pretty high. And a bit off-topic.

    Btw, 12 euros per week is a very small sum for a average Finn. The price of the food is higher here.
    “I tell you, freedom and human rights in America are doomed. The U.S. government will lead the American people in — and the West in general — into an unbearable hell and a choking life. - Osama bin Laden

  32. #32

    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    373
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    I buy something I can swallow.

  33. #33

    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moons of Uranus
    TIM
    IEI
    Posts
    629
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Aquagraph View Post
    Can I add food I get for free? If so, I don't need to use all of the 16$.
    Yh. and tap water's free

  34. #34

    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moons of Uranus
    TIM
    IEI
    Posts
    629
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by siuntal View Post
    a crossbow and some arrows, then head to where there is significant population of wild rabbits, which are common around where I live, and hunt myself an unlimited supply of food
    Last edited by Codie; 04-03-2012 at 05:30 PM.

  35. #35

    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moons of Uranus
    TIM
    IEI
    Posts
    629
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by kassie View Post
    lol, this thread. i was like "fun?" how the hell is budgeting for hypothetically being broke "fun?" and then i couldn't get it out of my head.
    I make "what would I do if" situations related to survival in my head... I know it's odd. The possible explanation is having boring e1 sp/sx in first or second place my tritype. But, if I was on a $16 budget I might turn to shoplifting and hunting wildlife...then I might go prison and get a proper meal or two

  36. #36
    aka Slacker Slacker's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    North Korea
    TIM
    IEE
    Posts
    8,819
    Mentioned
    24 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    actually, since giving up animal products i've been spending less on food. If you got a bunch of whole grains in bulk and a bunch of legumes in bulk, and then some veggies in whatever is the cheapest way (maybe frozen) you might get by. But you'd have to soak the legumes overnight before you cook them.
    It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so.
    -Mark Twain


    You can't wake a person who is pretending to be asleep.

  37. #37
    Korpsy Knievel's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4,234
    Mentioned
    33 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Slacker View Post
    actually, since giving up animal products i've been spending less on food. If you got a bunch of whole grains in bulk and a bunch of legumes in bulk, and then some veggies in whatever is the cheapest way (maybe frozen) you might get by. But you'd have to soak the legumes overnight before you cook them.
    Or just simmer them for a couple hours like I do, no soaking required.

  38. #38
    Let's fly now Gilly's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    TIM
    3w4 sx/so
    Posts
    24,757
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by siuntal View Post
    a crossbow and some arrows, then head to where there is significant population of wild rabbits, which are common around where I live, and hunt myself an unlimited supply of food
    Most productive post yet
    But, for a certainty, back then,
    We loved so many, yet hated so much,
    We hurt others and were hurt ourselves...

    Yet even then, we ran like the wind,
    Whilst our laughter echoed,
    Under cerulean skies...

  39. #39
    Korpsy Knievel's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4,234
    Mentioned
    33 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by siuntal View Post
    a crossbow and some arrows, then head to where there is significant population of wild rabbits, which are common around where I live, and hunt myself an unlimited supply of food
    Try loading bolts into that crossbow instead of arrows, you'll probably have better success. And wild rabbit is so lean that it's possible to stuff oneself on them and still die from lack of necessary fat. You'd better aim that thing at squirrels, fish, and birds, too. http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbit_starvation

  40. #40
    Local Hero Saberstorm's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Isle of Man
    TIM
    Robespierre
    Posts
    2,064
    Mentioned
    56 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by siuntal View Post
    a crossbow and some arrows, then head to where there is significant population of wild rabbits, which are common around where I live, and hunt myself an unlimited supply of food
    I went crossbow shopping this week. The cheapest one was $299 and the most expensive one is $1249.99.

    Link to Cabela's

    THE CHEAP CROSSBOW: http://www.cabelas.com/product/Hunti...3Bcat103854780

    THE HIGH DOLLAR CROSSBOW: http://www.cabelas.com/product/Hunti...3Bcat104235480
     
    God is most glorified when we are most satisfied in Him.
    - John Piper


    Socionics -
    the16types.info

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •